Čunovské jazerá - ochrana prírody alebo buzerácia?

Autor: Vašo Bárta | 30.1.2013 o 9:40 | (upravené 30.1.2013 o 9:47) Karma článku: 13,28 | Prečítané:  3142x

Už viac ako rok platí zákaz kúpania v tzv. Čunovských jazerách. Nielen to, aj pohyb po súši je povolený len v určitých vyhradených úsekoch, inak riskujete pokutu. Podobné striktné obmedzenia platia aj pre rybárčenie, o stanovaní ani nehovoriac. Najnovšie (presnejšie, ešte pred nedávnym veľkým snežením) ma ale riadne rozčertili žlté čiary, ktoré pribudli po okrajoch prístupovej cesty, a to ešte pred závorou, ktorá ohraničuje vstup do chránenej oblasti. Je to hra na ochranu prírody alebo len niekoho baví strpčovať ľuďom život?

Legálne sa teda od hlavnej cesty dostanete k jazerám jedine na bicykli (aj to si nie som istý či je vôbec povolené), alebo peši, čo trvá minimálne pol hodinu. Mne to problém nerobí, ale je mnoho kategórií ľudí, pre ktorých to problém je (malé deti, starší ľudia, a pod.). Títo ľudia môžu na hodinovú prechádzku okolo jazera zabudnúť - hodinu im zaberie iba cesta od hlavnej cesty k jazeru a späť. Nehovoriac o tom, že ak nechcete porušiť predpisy, nemáte v okolí prakticky kde zaparkovať, takže do úvahy pripadá jedine MHD. A navyše, okolo jazera sa vlastne ani ísť nedá, pretože oficiálne je prístupná len asi polovica pobrežia - a to už robí problém aj mne.

Všetky tieto reštrikcie boli zavedené z nasledovných dôvodov:

  • vo vode sú vysoké koncentrácie opaľovacích olejov,
  • ľudia šlapú po vzácnych rastlinách a
  • územie je celkovo degradované.

No. Nie som biológ, takže zrejme preto ma tie vzácne rastliny celkom pobavili. A nie som si istý, či „celkovú degradáciu územia" môžu mať skutočne na svedomí návštevníci - výletníci.

Ja to vidím takto.

V okolitých lesoch sa rúbe drevo. Veľa dreva. Chodím tam pravidelne behať, na bicykli, alebo sa len tak prejsť, a vidím pekne naukladané množstvá dreva, až sa mi nechce veriť, že z takého relatívne malého lesa je možné toľko toho vyťažiť.

Po lese jazdia štvorkolkári. Tých ale nikto nepokutuje, lebo sú rýchli, agresívny a ktovie v akom vzťahu s ochrancami zákona.

Pravidelne sa v lesoch vyskytne aj nejaký ten džíp (neberte ma prosím za slovo, myslím tým akýkoľvek typ terénneho auta). To už je mafia prvej ligy, neodporúčam akokoľvek sa ozývať.

O nelegálnej výstavbe hausbótov a úpravách terénu sa dokonca písalo aj v médiách.

Výstavba v Rusovciach sa posúva až za hranicu Chránenej krajinnej oblasti - veď nie je problém príslušnú tabuľku posunúť o pár stromov hlbšie do lesa.

Toto je podľa mňa degradácia územia, s tou ale kúpajúci sa ľud nemá nič spoločné. Vyhlásiť uprostred tohto bordelu ostrovček nepoškvrnenej prírody je absurdné!

Priznávam, nie som nezaujatý pozorovateľ, práve okolitá príroda s možnosťami športovania a oddychu bola jedným z dôvodov, ktoré ma sem aj s rodinou pred pár rokmi priviali. Preto ma ide rozhodiť, keď mi tento štát chce uprieť aj to málo, čo mi ostalo na relax po tom, čo celý deň venujem generovaniu daní a výchove budúcich daňových poplatníkov. Hrá sa tu na ochranu prírody, pričom na iných frontoch sa jej nivočenie - v oveľa väčšom rozsahu - veselo ignoruje.

Vlastne, pardon, v tomto prípade sa nedodržiavanie zákonov až tak neignoruje - nemálo ľudí už dostalo pokutu za to, že pri jazere „šliapli vedľa".

Samozrejme, že tam, kde chodia ľudia, sa vyskytnú aj bordelári. Ale zakázať kvôli tomu paušálne všetko všetkým, najmä s ohľadom na vyššie popísané drancovanie, je podľa mňa na hlavu. Myslím si, že jednoznačne najväčším problémom sú odpadky - pri tom množstve ľudí sa ich za sezónu povaľuje po okolí naozaj dosť. Som ale presvedčený, že výrazne by pomohla už len inštalácia odpadkových košov, prípadne kontajnerov. Pravidelné prechádzky policajtov by tiež urobili svoje - ani by nemuseli rozdávať pokuty, stačilo by, keby neporiadnikov vyzvali k odneseniu vlastných smetí. A mohli by im k tomu poskytnúť aj vrecko na odpadky. Znie to možno detinsky, ale toto si ja predstavujem pod heslom Pomáhať a chrániť. A nielen zo strany polície, ale celého tohto štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?